27.1.2024 klo 19
Toivotamme Sahanlahden uuden keittiömestarin Veli-Matti Nousiaisen tervetulleeksi Puumalan Sahanlahteen ja samalla pääsemme herkuttelemaan herkullisen ruuan merkeissä ravintola Pajapirtissä.
Varaa pöytäToivotamme Sahanlahden uuden keittiömestarin Veli-Matti Nousiaisen tervetulleeksi Puumalan Sahanlahteen.
Vellu tuo tullessaan tuulahduksen lappilaisia makuja Pajapirtin lämpöön. Varaa paikat ennakkoon tähän
ainutkertaiseen iltaan, sillä paikkoja on rajoitetusti.
Illallinen alkaa klo 19 Pajapirtissä.
Menu
Mallasleipää, spelttihapanjuurileipää,
vaahdotettua kuusenkerkkävoita
Hiillostettua punajuurikeittoa, Ilmeikäs Illusia sinihomejuustomoussea ja timjamia
Pöytäseurueittain jaettavaksi:
Hiillosperunaa, ruskistettua voivaahtoa, muikkua ja mätiä
Hiillostettua Puumalan kirjolohta, savustettua jogurttipiparjuurikastiketta yrttiöljyllä, grillattua kurkkua ja tilliä
Poro vitello tonnato - Kevyesti savustettua poroa ja savusärkikastiketta
Pääruoka:
Poroa kahdella tavalla: savustettua pororilletteä ja grillattua poron paistia, perunapyreetä, tummaa puolukkakastiketta, hiillostettua sipulia ja juuresta
Jälkeen:
Karamellisoitua leipäjuustoa, grillattua kermaa, marinoitua hillaa, hillamarenkia ja tyrnisorbet
Hinta: 64 € / aikuinen
Lisätietoja: sales@sahanlahtiresort.fi tai 010 5083 500
Lihan ja kalan alkuperämaa Suomi.
1.7. klo 17-18
Lämpimästi tervetuloa joogatunnille, joka tarjoaa lempeän hengähdyshetken lomasi keskelle vetreyttäen kehoa ja mieltä.
1.7. klo 18-20
Sahanlahden savusauna lämpeää heinäkuussa joka tiistai-ilta. Tervetuloa löylyttelemään savusaunaan ja pulahtamaan Saimaaseen!
3.7. klo 18-20
Motoristit kokoontuvat Sahanlahden Rantamakasiinilla joka torstai klo 18:00-20:00 elokuun loppuun saakka!
4.7. klo 19
Tervetuloa mukaan Janne-isännän bingoon pitämään hauskaa, kokemaan jännitystä ja tekemään samalla hyvää!